Новини

28/07/2020 10:46

Аукціони нерухомості в Україні: що потрібно знати?

Пара старих процесорів, телефон Nokia, різні умови для учасників та підводні камені заставного майна.

Аукціони  цікава тема, продати і купити на такому заході можна все, що завгодно. Однак конкретно в цьому тексті ми розглянемо найбільш популярну на сьогодні категорію - аукціони нерухомості.

Аукціон  це публічний продаж товарів (лотів). У Вавилоні на аукціоні можна було купити собі дружину. Імператор Римської імперії Марк Аврелій продавав на аукціоні меблі, щоб погасити борги держави.

Аукціони нерухомості, якими ми їх зараз знаємо, почали активно впроваджувати англійці більше 500 років тому. У країнах Заходу на аукціонах продається близько 20% об'єктів нерухомості.

Згідно англійської системі аукціонів, нерухомість вважається проданою після третього удару молотка. Останній, хто назвав ціну, вже фактично вважається власником лота.

Якщо продавець відмовляється від угоди або у покупця виявляється недостатньо коштів, їх притягують до відповідальність (іноді навіть до кримінальної). Тому покупець за аукціон може втратити не тільки внесений перед заходом депозит, а й свободу. Так влаштована класична англійська система аукціонів нерухомості.

В інших державах правила аукціонів зазвичай менш суворі. За відмову покупця оплатити виграний ним лот, він втрачає тільки суму депозиту. Сума депозиту, як правило, не перевищує 10% від початкової ціни лота. В Україні перед подачею документів для участі в аукціоні підписується договір, де прописаний або відсоток, або конкретна сума, яка утримується в разі будь-якого надзвичайного інциденту. Коли торги анулюються, лот продається на 20% дешевше за стартову ціну.

Також в Україні поширений Голландський аукціон. Такий вид аукціону складається з 3 етапів: на першому учасники торгуються на зниження ціни, на другому  торг йде вже на підвищення ціни, і тільки на третьому етапі визначається остаточна вартість активу. Продають на таких аукціонах все: і житло економ-класу, і елітну нерухомість, і комерційні об'єкти. 

Чимало електронних торгів проходить і в системі Прозорро. Продажі проводять за допомогою класичного англійського аукціону. Як правило, торги проходять анонімно - оголошують ціну продажу, особу покупця не розкривають або участь приймає підставна компанія. До таких торгів виникає багато питань. Наприклад, як компанія зі статутним капіталом в одну гривню, одним офіційним співробітником і основними засобами у вигляді ложок, телефону Nokia і пари старих процесорів, стає володарем перспективних об'єктів?

У нашій країні також популярні онлайн-аукціони в сфері нерухомості. Електронна платформа працює просто. На сайті дві кнопки для продавця і для покупця. Необхідно пройти реєстрацію на сайті, і все  ви можете стати учасником. Оператор відбирає об'єкти нерухомості, підписує досить жорсткий контракт з продавцем, для того, щоб відразу після продажу укласти договір купівлі-продажу. Продавець вносить 5% від вартості об'єкта в якості депозиту.

Для покупця умови суворіші:

· Вносить 10% від початкової вартості об'єкта

· Дає доручення на підписання договору

· Показує виписку з банку, що гроші є на рахунку

· Доводить походження грошей

У разі відмови покупця  він втрачає 10% від вартості об'єкта, а ось якщо продавець відмовляється від угоди  втрачає 5%. Якщо нерухомість вдається продати, електронна платформа утримує комісію 2-4% від суми угоди. Лотом може бути як новобудова, так і вторинна нерухомість або заставне майно.

Якщо з двома першими ви можете ознайомитися, приїхати подивитися, оцінити самостійно об'єкт нерухомості, із заставним майном ризикуєте купити кота в мішку.

Щоб уникнути ризиків, необхідно уважно оглянути нерухомість, ознайомитися з документами на об'єкт. Варто вивчити кредитний договір, договір застави, рішення суду про примусове стягнення. Необхідно перевірити, чи не оскаржується таке рішення. Важливо переконатися, що на об'єкті немає обтяжень. Також обов'язково перевірити згоду чоловіка чи дружини на угоду у випадках, коли нерухомість належала подружжю. Перевірити, чи не прописані в квартирі діти, оскільки виписати їх потім буде дуже складно. Якщо ціна заставного, як і будь-якого іншого майна, є набагато нижчою за ринкову, і подібне зниження вартості з першого погляду необґрунтоване, можливо, це обумовлено якимись прихованими недоліками нерухомості.

Далі буде.

Як вашому бізнесу може допомогти група компаній Activitis?

Ми проведемо аудит, виявимо точки зростання та запропонуємо стратегію розвитку бізнесу для досягнення ваших цілей. Наша команда здійснює не лише консалтинг, а й власноруч допоможе втілити нові рішення, щоб пришвидшити рух вашого бізнесу вперед. Пишіть нам на office@activitis.com.ua або залиште повідомлення у зворотній формі.

Читайте також

Activitis стала членом міжнародної організації фахівців нерухомості FIABCI

Компанія Activitis приєдналась до FIABCI — міжнародної організації, яка об’єднує професіоналів в сфері нерухомості в 70 країнах світу.

29/05/2020 02:05
Детальніше

На що варто звернути увагу при укладанні договору управління майном

Які особливості при укладанні договору управління майном варто врахувати власникам об’єктів нерухомості для отримання максимальної вигоди від угоди.

29/05/2020 03:05
Детальніше

ОСББ або управляюча компанія?

Яку форму управління житловими об’єктами обрати як більш вигідний варіант і з економічної точки зору, і з точки зору організаційних аспектів, комфорту використання.

29/05/2020 03:05
Детальніше